Seria wydawnicza Roku Awangardy jest efektem nieprzerwanego zaangażowania Muzeum Sztuki w refleksję nad dziedzictwem awangardy. Poszczególne tomy serii to Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody; Enrico Prampolini. Futuryzm, scenotechnika i teatr polskiej awangardy; Muzeum rytmu (planowane wydanie: październik 2017); Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności (planowane wydanie: październik 2017); Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta (planowane wydanie: październik 2017), a także Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design (planowane wydanie: listopad 2017).
Rok Awangardy daje szansę na powtórne przyjrzenie się zarówno kluczowym zagadnieniom dokonanego sto lat temu przełomu w sztuce, jak i celom społecznym, które przyświecały artystom związanym z awangardami. Muzeum Sztuki – ufundowane na tych ideach i ciągle im wierne – skupia się w tej serii publikacji przede wszystkim na jak dotąd mniej zbadanych związkach sztuki awangardowej z szerszym polem kultury. Spójny klucz wizualny serii podkreśla związki między ruchami awangardowymi.
Każda z książek wydana jest w tym samym formacie i z zastosowaniem tego samego layoutu, jednak projektant serii w porozumieniu z kuratorami za każdym razem zdecydował się na inny klucz kolorystyczny ze szczególnym wyróżnieniem dwóch barw widocznych nie tylko w samych publikacjach, ale obecnych również w przestrzeni wystaw. Duży format książek sprawia, że wydawnictwa mogą pogodzić cechy katalogu i szczegółowego opracowania naukowego.