Idea nowej witryny Muzeum Śląskiego, uruchomionej w maju 2017 roku, bazuje na dwojako rozumianym zmyśle dotyku. W sensie dosłownym strona dostosowana jest do urządzeń z ekranami dotykowymi – stosunkowo duże, kafelkowe moduły, z których jest skonstruowana, pozwalają na swobodne poruszanie się po niej bez użycia myszki. W sensie metaforycznym dotyk znaczy bliskość.
Duża ilość materiałów wizualnych (zdjęcia, grafiki, wideo) pozwala na wirtualne poznanie Muzeum Śląskiego. Regularnie uzupełniana baza zdigitalizowanych zbiorów z zakresu archeologii, etnologii, fotografii, historii, plastyki nieprofesjonalnej, scenografii i sztuki daje możliwość poszerzenia wiedzy na temat eksponatów obejrzanych w Muzeum, a także zobaczenia tego, co na co dzień ukryte jest w magazynach. Rzeźby i inne zbiory przestrzenne cyfryzowane są w technologii 3D, co konsekwentnie pobudza zmysł dotyku. Równie istotnym założeniem przy projektowaniu strony była przejrzystość.
Struktura witryny podzielona jest na klarowne kategorie, tak aby każdy mógł odnaleźć na niej poszukiwane przez siebie informacje. Kluczowa jest tutaj kategoria „Zaplanuj wizytę”, w której zgromadzona została podstawowa wiedza na temat cen biletów, dojazdu i możliwości spędzania czasu w Muzeum. W „Wyszukaj wydarzenie” odnaleźć można spotkania, warsztaty czy wykłady w formie kalendarium, z kolei proponowane przez nas „Ścieżki zwiedzania” przeznaczone są dla szczególnych grup odbiorców (rodziny z dziećmi, seniorzy). Odbiór strony jest monitorowany i ewentualne usprawnienia wprowadzane są na bieżąco. Strona dostosowana jest również do standardów dostępności WCAG 2.0. Zakładka „Dostępność” w całości przeznaczona jest dla osób z niepełnosprawnościami.