Wystawa ukazywała twórczość bezkompromisowych outsiderów: postaci kultowych i nieznanych, z dyplomami akademii i bez, samotnych wilków i ludzi undergroundu. Tym, co łączy ich sztukę, jest oddolna kontestacja systemów politycznych i estetycznych, łamanie społecznych tabu, tworzenie w duchu DIY i swoista nonszalancja.
Śląska prezentacja twórców wyjętych z obiegu instytucjonalnego była spojrzeniem na sztukę protestu i postawę outsidera przez pryzmat ich zakorzenienia w etosie kultury alternatywnej. Określiła ona nową przestrzeń dla radykalnych artystów niezależnych, których twórczość nie mieści się ani w ramach instytucjonalnej sztuki krytycznej, ani w protekcjonalnych i nieadekwatnych pojęciach sztuki naiwnej czy nieprofesjonalnej.
Na wystawie znalazły się prace nowe i takie, które zyskały nową aktualność. Choć dzielą je czasami lata, uderzający jest powrót tych samych problemów i lęków. Tytuł wystawy został zaczerpnięty z dramatu Łukasza Wojtyski VV. Nie jestem już psem – tekstu, którego głównym tematem jest wolność, a jedną z inspiracji twórczość Radosława Perlaka. Słowami „Nie jestem już psem” Perlak – artysta prezentowany na wystawie, a osadzony w Zakładzie Karnym w Rawiczu – określił zmianę, ewolucję, jaka nastąpiła w jego życiu, odkąd zaczął tworzyć.
Ta sama potrzeba emancypacji, odczuwalna w twórczości artystów uczestniczących w wystawie, jest jednocześnie widoczna w tytułowej kresce Rafała Bujnowskiego. Charakteryzuje ją wolność, emocja i autentyczność gestu artystycznego.