Muzeum Sztuki w Łodzi po rozpoczęciu pierwszego lockdownu w 2020 roku zdecydowało się przetestować media społecznościowe jako miejsce prezentowania i narzędzie tworzenia sztuki współczesnej. Celem komunikacyjnym stał się eksperyment artystyczny – w jaki sposób przy pomocy narzędzi takich jak m.in. posty, relacje, tagi, stories tworzyć sztukę mediów społecznościowych.
Równolegle Muzeum rozwinęło trzy cyfrowe projekty. Zdecydowano się odkryć do tej pory nieużywany przez muzeum kanał komunikacji Tumblr. W formie mikrobloga publikowano tworzącą się kolekcję cyfrowych plików „Praca = dokumentacja wyobraźni”. Wciąż rosnąca popularność podcastów i vlogów, stała się polem do przetestowania tych form przez zaproszone artystki i artystów w cyklu „Czytanki”.
Wybrano fragmenty tekstów publikacji MSŁ do stworzenia nowych audiowizualnych interpretacji. Powstały odważne prace wideo, które w bieżącą komunikację w mediach społecznościowych
wpuszczały odświeżający głos sztuki współczesnej na
koncie Youtube i Facebook Watch Muzeum.
Instagram to jedno z najpopularniejszych mediów dedykowanych kulturze wizualnej.
Muzeum od lat rozwija na nim strategię wykorzystujące real time marketing, remiksuje memy i wchodzi w relację z użytkownikami. Wprawdzie instytucje udostępniają swoje konta artystom i artystkom (tzw. Instagram Takeover), często jednak współpraca ta sprowadza się do prezentacji dotychczasowego dorobku. Tymczasem
Muzeum Sztuki w Łodzi zainicjowało traktowanie Instagrama jako cyfrowego laboratorium. Projekt „Zapisz jako wersję roboczą / Save as draft” był nową formą artystycznej rezydencji.
„Praca = dokumentacja wyobraźni”
Zespół kuratorski: Jakub Gawkowski, Daniel Muzyczuk,
Katarzyna Słoboda, Joanna Sokołowska
Artyści i artystki: Alan Butler, Carolina Caycedo, Celine
Condorelli / Wendelien van Oldenborgh, Tatiana Czekalska / Leszek Golec, Wojciech Dada / Rafał Jakubowicz, Sanja Iveković, Cecylia Malik, Anna Nowicka, Pakui Hardware, Jadwiga Sawicka, Alicja Rogalska, Suzanne Treister „Czytanki”
Kuratorki: Agnieszka Pindera, Natalia Słaboń
Artystki i artyści: Wojtek Bąkowski, Alex Freiheit, Michał
Libera, Noviki, Dominika Olszowy, duet PRZEPRASZAM,
Marcin Polak, Iza Szostak
„Zapisz jako wersję roboczą”
Kurator: Kacper Szalecki
Artystki: Justyna Wierzchowiecka, Brokat Films, Pamela
Bożek, Katarzyna Oczkowska/ArTVistka
Wykonawca: Zespół kuratorski i zaproszeni artyści
Zleceniodawca: Muzeum Sztuki w Łodzi