Misją Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej jest pokazanie bogactwa i różnorodności kultury materialnej i duchowej Lasowiaków i Rzeszowiaków – grup etnograficznych zamieszkujących północne tereny obecnego województwa podkarpackiego. Ich spuścizna stanowi przedmiot badań instytucji i zobowiązuje ją do utrwalania obrazu przodków dla następnych pokoleń.
Identyfikacja wizualna stworzona została poprzez połączenie ludowych motywów z nowoczesną formą. W opracowywaniu jej elementów wykorzystano kolorystykę lasowiackich i rzeszowskich haftów oraz strojów.
Gama muzealnych barw zbudowana jest z sześciu kolorów: białego, czarnego, czerwonego, żółtego, brązowego i błękitnego. Biel ma kojarzyć się z lnem, z którego szyto strój odświętny. Był on haftowany w czarne lub czerwone wzory – w czarne przez mężatki, natomiast w czerwone przez panny. Męska sukmana uszyta z brązowego sukna była zwykle podbita niebieskim materiałem. Brązową magierkę wyróżniały czerwone pompony. Kolor żółty nawiązuje do słomkowego kapelusza noszonego niegdyś przez Lasowiaków. Gama barw z projektów Muzeum ma zakorzenienie w ludowej tradycji regionu.
W identyfikacji wykorzystywane są także charakterystyczne motywy kultury naszego regionu związane z życiem i pracą Lasowiaków i Rzeszowiaków: architekturą, przedmiotami codziennego użytku, narzędziami, zabawkami oraz instrumentami.
Kolejnym elementem identyfikacji jest krój pisma, który został zaprojektowany dla Muzeum. Czcionka nawiązuje do rozwiązań stosowanych w dawnej architekturze ludowej i jest współczesnym spojrzeniem na tradycyjną formę. Zadaniem identyfikacji wizualnej Muzeum jest kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej odbiorców.